SİLİKON MATERYALLER PENİS BÜYÜTMEDE BİR DEVRİM Mİ? BALON MU?

SİLİKON MATERYALLER PENİS BÜYÜTMEDE BİR DEVRİM Mİ? BALON MU?Gün geçmiyor ki sağlık sektöründe yeni bir protez, ilaç veya bir teknik tariflenmesin ve uygulanmasın. Tabi diğer yandan da âtıl hale gelen, faydasından ümit kesilen birçok teknik ve materyal de tıp tarihinin çöplüğünde yerini alıyor ne yazık ki. Tıp endüstrisinin yenilikleri acele pazarlama ve paraya dönüştürme iştahı, henüz gelişimini tamamlayamayan bazı erken doğumla sonuçlanan başarısızlıklar, belki de yeniliklere karşı oluşacak önyargılara da zemin hazırlıyor.
Penis estetiği yani uzatma ve kalınlaştırma işleminde uygulanan birçok teknik ve materyalde ne yazık ki bunlardan. Penisi uzatmaya matuf farklı girişimlerde elde edilen kalıcı uzama, her ne kadar ölçülebilir bir uzama olsa da hastaların beklentilerini karşılamaktan çok uzak ve tabi ameliyata bağlı olası riskler de cabası. Yine penis kalınlaştırmada kullanılan sentetik ve doğal dolgularda da uzun vadeli beklentileri karşılayan, penis fizyolojiye uyum sağlayan, kalıcı bir çözüm bu güne kadar keşfedilemedi. Son yıllarda geliştirilen silikon materyallerin penis büyütmedeki iddiası, öngörülebilir, biyo-uyumlu, geri-dönüştürülebilir protezlerle kalıcı bir çözüm sağlandığı yönündeydi.
Henüz ülkemizde de oldukça yeni olan bu protezlerin yapısı daha önce geliştirilmiş olanlara göre daha yumuşak ve esnek. Bu materyaller dikdörtgen şeklinde ve penis cilt altına sabitlenerek yerleştirilen protezlerdir. Asıl görevi penise kalınlık sağlamak olsa da sönük (flasid) durumda penisin uzunlamasına daha hacimli ve neredeyse yarı erekte pozisyonda görünmesini sağlayarak, belki de penis uzatma ameliyatları ile kazanılan boylara yakın veya daha fazla penis boyunda uzama sağlıyor. (Bu arada yeri gelmişken şunu da vurgulamakta yarar var: Penis uzatma ameliyatları ile penis boyundaki uzama sönük penis boyunda olur, erekte penis boyunda anlamlı bir değişiklik olmaz. Çünkü erekte penis boyu zaten kemiğe bağlanan ligamentlerin olduğu bölgeden cilde basarak ölçülür, bağlar kesilse de erekte penis boyunda değişim olmaz.)

Uzun vadede sorun olur mu?

Kullanılan silikon materyal diğer vücut içi silikon materyaller ile aynı yapıda olduğundan bir sorun olmayacağı düşünülüyor. Fakat penisin ereksiyonda boyut değiştirmesi ve vajen içerisindeki sürtünmesi nedeniyle bu protezleri diğer vücut protezlerinden ayırmak gerekir. Sürtünme doku erozyonu ve rejeksiyona neden olabilir mi? Bunun için uzun süreli kullanımlar sonrası yorum yapmak daha doğru olur, fakat yine de bu riskin uzak olmadığını da hastalara belirtmekte yarar var. Özellikle cinsel birliktelik esnasında kayganlaştırıcı kullanımı önerilmeli ve zorlayıcı ilişkilerden uzak durulmalıdır. İlk planda bu önlemleri almak doku erozyonu, doku tahrişini önlemeye katkı sağlayacaktır.
Uzun süre boyunca sorunsuz kullanım için protezi çevreleyen dokuların sağlıklı olması da oldukça önemlidir. Dokuların beslenebilmesi için gereken kanlanma sağlandığında, silikon protez uzun süre sorunsuz olarak doku içerisinde kalabilir. Diyabet ve yüksek tansiyonu olanlar ve sigara kullananlarda damarsal patolojilere bağlı risk artacaktır.
Sonuç olarak henüz emekleme safhasında olan silikon kalınlaştırıcı protezlerin gelecek vaat eden bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Elbette daha fizyolojik protezlere doğru atılacak çok adım var. Fakat kalınlaştırma talebine uzun vadeli, kalıcı çözüm sağlaması, doku uyumu sayesinde birçok teknik ve materyal içerisinde hızla öne çıkan bir yöntemdir. Hasta ve partner memnuniyeti açısından da olumlu geri bildirimlerin olması hekimlerin de tercihlerinde yer vermelerine neden olmaktadır. Birkaç yıl içerisinde çok daha geniş veriler ışığında daha sağlıklı sonuçlar elde etmiş olacağız kanaatindeyim. Sağlıklı günler dilerim.

Penis boyutuna göre farklı boyutta silikonlar

İşlem Öncesi

İşlem Sonrası

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 11.02.2024


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button