Erkek Hastalıkları

İdrar Kaçırma


Toplumda yaygın olarak görülen sağlık problemlerinin biri de idrar kaçırmadır. Bu rahatsızlığın genel olarak çocuklarda ve ileri yaşta bireylerde görüldüğü düşünülse de her yaşta erkekte görülebilir. İdrar kontrolünün sağlanamaması nedeniyle ortaya çıkan bu durumun ileri yaştan farklı olarak pek çok nedeni bulunur.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Sorunu

Prostat kanseri prostatın kötü huylu büyümesidir. Prostat kanseri ameliyatında prostat, kabuğu ve meni keseleriyle bir bütün olarak çıkartılır. Aynı zamanda leğen kemiğinin her iki yanında bulunan, karın arka duvarında ana damarlar üzerindeki bütün lenf bezlerinin de çıkartılması şarttır. Prostat kanser ameliyatı usulüne uygun yapıldığında son derece kompleks, zor bir operasyondur. Günümüzde prostat kanser ameliyatına ilaveten genişletilmiş lenf düğümü ameliyatı yapılmıyorsa bu eksik yapılmış bir ameliyat olarak kabul edilir. Prostat kanserinin lenf düğümlerine sıçlayarak ne kadar yukarıya yayıldığı anlaşılamaz. Bu yüzden geride kanserli doku bırakmamak adına lenf düğümlerinin hepsi mutlaka çıkarılmalıdır.

İdrar kaçırmanın belirtileri nelerdir?

Derecesine göre değişmekle birlikte birkaç damla ile bol miktarda değişen idrarın kontrolsüz olarak kaçırılmasıdır.

İdrar kaçırma tipleri nelerdir?

Stres tipi idrar kaçırma, ağır kaldırırken, egzersiz yaparken, gülme ve öksürme esnasında ve cinsel ilişki sırasında gerçekleşen idrar kaçırmadır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma ise ani ve sık olarak sıkışma hissi ile tuvalete yetişmek zorunda kalınan ve bu esnada idrar kaçırma durumudur. Gün içerisinde bu sorunla karşlaşıldığı gibi gece de bu tür sorunlarla karşılaşılabilir. Sıkışma tipi idrar kaçırma bir enfeksiyona bağlı gelişebileceği gibi, ciddi bir nörolojik hadiseye bağlı da ortaya çıkabilir.

Taşma tipi idrar kaçırma ise mesanenin etkili boşaltılamadığı durumlarda, kapasitesinin üzerinde olan idrar sızıntı şeklinde kaçar. Özellikle prostat büyümesine bağlı ileri yaş hastalarda görülür.

Fonksiyonel tip idrar kaçırma ise hastanın fiziksel veya mental sorunlarına bağlı olarak tuvalet ihtiyacını zamanında yapamaması durumudur. Örneğin artriti olan bir hasta tuvalete gider fakat pantolonunun düğmesini açmakta zorlanır ve bu esnada idrar kaçırır.

Karışık tip idrar kaçırma ise, yukarıda bahsedilen idrar kaçırma tiplerinin birkaçının birlikte olması durumudur. Özellikle en sık karşılaşılan karışık tip idrar kaçırma, stres tipi ve sıkışma tipinin birlikte görüldüğü idrar kaçırmalardır.

İdrar kaçırma nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma fiziksel sorunlar, tıbbi problemler veya günlük hatalı alışkanlıklardan kaynaklanabilir. İdrar kaçırma nedenlerini geçici ve kalıcı nedenler olarak iki gruba ayırabiliriz.

Geçici İdrar Kaçırma Nedenleri

Bazı ilaç ve içecekler idrar söktürücü özelliği olduğundan idrar kaçırmayı tetikleyebilir.

Alkol

Kafeinli içecekler

Maden suları ve gazlı içecekler

Yapay tatlandırıcılar

Çukulata

Aşırı bahatarlı ve asitli yiyecek ve içecekler

Yüksek tansiyon ve kalp ilaçları

Sakinleştirici ve kas gevşetici ilaçlar

Yüksek doz C vitamini alımı

-İdrar yolu enfeksiyonunun olması ve kabızlık da idrar kaçırmaya neden olabilir. Her iki sorunda kolaylıkla tedavi edilebilir

Kalıcı İdrar Kaçırma Nedenleri

Hamilelik

Çocuk doğurma

Yaşlanma

Menapoz

Büyümüş prostat

Prostat kanseri

Tıkanıklık

Nörolojik hastalıklar

İdrar kaçırma için risk faktörleri nelerdir?

Cinsiyet

Yaş

Aşırı kilolu olmak

Sigara içmek

Aile hikayesi

Nörolojik hastalıklar ve diyabet

İdrar kaçırma ne tür sorunlara yol açar?

Cilt problemleri

İdrar yolu enfeksiyonları

Yaşam kalitesinde düşme

Böbrek fonksiyonlarında bozulma

İdrar kaçırma önlenebilir mi?

Her zaman için idrar kaçırmayı önlemek şansımız yok. Fakat bazı durumlarda idrar kaçırma riski azaltılabilir.

Kilo kontrolü sağlamak

Pelvik taban egzersizi yapmak

Mesane imitasyonu yapan gıdalardan uzak durmak (kafein, alkol, asitli yiyecekler)

Kabızlık öneleyici diyetle beslenmek

Sigara içmemek

Tıbbi Cihazlar

Üretra içerisine yerleştirilen tıkayıcı ve tek kullanımlık tıkaç yapısındaki tamponlar ile idrar kaçırma önlenebilir.

Bunun dışında vajinal organ sarkmalarında da kullanılan pessary ile üretraya bası yapılarak idrar kaçırma önlenebilir.

Emici Pedler ve Sondlar

Sürekli idrar kaçıran ve tedavilerden fayda görmeyen veya istemeyen hastalar için emici kilotlar yaşam konforunu arttırır.

Ayrıca temiz aralıklı sondalar (TAK) veya kalıcı sondalar (ayda bir değiştirilen) da tamamen kuru kalma için alternatif olarak hastalar tarafından tercih edilebilir.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 01.01.2021


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button