Erkek Hastalıkları

Erken Boşalma


Erken boşalma, penisin vajene girmesinden önce ya da hemen sonra, sınırlı bir cinsel uyarıyla kişinin istemi olmaksızın boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir sıkıntı yol açması durumu olarak tanımlanır. Erken boşalma, erkekler arasında sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Erken Boşalma nedir?

Erken boşalma erkeklerin cinsel ilişki sırasında vajen içerisine girmeden veya girdikten hemen sonra boşalması durumudur. En sık karşılaşılan cinsel sağlık sorunudur. Neredeyse her 3 erkekten 1’i hayatları boyunca cinsel ilişki esnasında erken boşalma sorunu ile karşılaşmıştır. Erken boşalma cinsel fonksiyon bozuluğu olmasının yanı sıra fertilite ile ilgili bir sorun ve aile hayatında eşler arasında problemlere yol açabilen bir sağlık sorunudur.

Erken boşalma kazanılmış bir davranış olabileceği gibi altta yatan herhangi bir neden olmadan , ilk boşalmadan itibaren karşılaşılan bir sorun da olabilir.

Erken boşalma belirtileri nelerdir?

En temel belirtisi ejakülasyonu 1 dakikadan fazla uzatamamasıdır. Bu durum neredeyse her cinsel birliktelikte ve hatta mastürbasyonda bile görülür.

Erken boşalma tipleri nelerdir?

Yaşamboyu Erken Boşalma (Primer): İlk cinsel tecrübesinden beri varolan ve düzelmeyen erken boşalma durumudur.

Edinsel Erken Boşalma (Sekonder): Edinsel prematüre ejakülasyon olan bireylerde önceden normal boşalma süresi varken zamanla erken boşalma gelişir.

Doğal Deişken Erken Boşalma: Ara ara erken bazen de normal sürede boşalması olan bireyler bu sınıfta yer alır. Erken boşalma için gereken kriterleri karşılamadığından erken boşalma olarak değerlendirilmez. Geçici bir durumdur.

Erken Boşalmanın nedenleri nelerdir?

Asıl nedeni henüz bilinmiyor. Psikolojik ve biyolojik nedenleri olabilir.

Psikolojik Nedenler:

erken cinsel deneyim

Cinsel istismara maruz kalma

Zayıf vücut imajı

Depresyon

Erken boşalma konusunda endişe

Cinsel ililkide erken boşalmayı tetikleyen suçluluk hissi

Aksiyete: KAydı sorunu olan erkeklerde cinsel performans ve erken boşalma ile ilgili sorunları da olabilir.

Partnerler arası ilişki: Cinsel partneriniz ile aranızda sorun olması cinsel performansınızı olumsuz etkileyebilir.

Biyolojik Nedenler:

Erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu): Sertleşme sorunu yaşayan erkekler ilişki süresini kısa tutarak bu sorunun gizlemeye çalışabilir. Ereksiyonun uzun sürdürülememesi altında yatan biyolojik nedenler araştırılmalıdır.

Hormonal bozukluklar

Beyin ve sinir iletimindeki bazı iletici maddelerin seviyesindeki değişiklikler

Prostat ve üretrada enfeksiyon

Kalıtsal geçiş

Erken boşalma için risk faktörleri nelerdir?

Erken boşalma için iki önemli risk faktörü vardır: Bu durumlar sertleşme sorunu ve strestir.

Erken boşalma hangi sağlık sorunlarına yol açar?

Stres ve partnerler arası sorunlar: Erken boşalan erkek partnerini yeterince tatmin edemediği için suçluluk duyar. Partnerler de tatmin olamadığından ilişkide sorunlar doğabilir.

Kısırlık sorunları: ileri dereceli erken boşalma durumlarında erkek vajen içerisine girmeden boşalrı. Bu da doğal yollardan çocuk sahibi olmanın önünde bir engeldir.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 19.05.2021


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button