Erkek Hastalıkları

Prostatit (Prostat İltihabı)


Kısaca prostat bezinin bakteri nedenli veya bakteri nedenli olmayan iltihabıdır. Genellikle genç, üreme çağındaki cinsel olarak aktif erkeklerde görülür. Ancak ileri yaş grubunda da görülebilmektedir. Bakteriyel prostatit bulaşıcı (cinsel yolla bulaşan) bir hastalık değildir.

Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir?

Prostatta oluşan iltihabi durumdur. Bu durum bazen enfeksiyon nedeni ile oluşurken bazen de sebebi tam olarak açıklanamayan oto-immün (vücudun kendi kendine gösterdiği bağışıklı tepkisi) bir hadise şeklinde ortay çıkar.

………….

Prostatit hangi şikayetlere neden olur?

Prostatit idrar yapma sırasında ve cinsel boşalım esnasında ve sonrasında ağrı ve yanma hissi, kasık ve apış arası denilen bölgede ağrı ile karakterizedir. Ayrıca sık idrar çıkma , ani idrara sıkışma, idrar renginde bulanıklık ve idrarda kanama ile de karşılaşılabilir.

………….

Prostatit hangi yaş grubunda daha sık görülür?

Özellikle 50 yaş altında, genç erkeklerde daha sık karşılaşılır. Özellikle geçirilmiş idrar yolu veya üreme sistemi enfeksiyonu, üro-genital sistem travması, sondalanma öyküsü, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü ve prostat biyopsisi geçirmek prostatit riskini arttırır.

………….

Prostatit önlenebilir mi?

Prostatitler özellikle gençlerde geçirilmiş bir enfeksiyon veya travma sonrası ortaya çıkıyor. Risk faktörlerinin yani enfeksiyon ve travma riskini azaltılması prostatit olasılığını azaltacaktır.

…………

Kronik prostatit farklı tedavi modaliteleri sayesinde artık çok daha yüksek başarı oranları ile tedavi edilen bir hastalıktır. Hastaların genel sağlığına katkı sağlayan önerilerin birçoğu prostattın iyileşmesine de fayda sağlamaktadır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir beslenme, yeterli sıvı alımı, sağlıklı bir cinsel hayat ve spor prostatı hastalarımız içinde olmazsa olmaz riayet edilmesi gereken hayat biçimi düzenlemelerindendir.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 05.03.2021


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button