Erkek Hastalıkları

HPV Virüsü Neden Nüks Eder?

HPV Nedir? | HPV Belirtisi | HPV Aşısı |Cinsel hastalıklar | Dr Remzi Erdem | Böbrek taşı | Üroloji doktoru

HPV (human papillorna virüs) hem kadınları hem de erkekleri ilgilendiren ve genital bölgede siğiller ile kendini belli eden bir virüs türüdür. Virüsün bulaşması ile hücrelerin içerisine yerleşmekte ve dönemsel olarak tekrarlayabilen enfeksiyonlara yol açmaktadır. Virüsün cinsel yolla bulaşma özelliği virüsün sıklıkla görülmesine neden olmaktadır.

HPV (İnsan Papilloma Virüsü), cinsel yolla bulaşan bir virüs türüdür ve dünya genelinde yaygın bir sağlık sorunudur. HPV’nin neden nüks edebildiği, birçok insanın merak ettiği bir konudur. Bunun bilinen iki temel nedeni vardır.

Viral Kalıcılık:

HPV’nin neden nüks edebildiği konusunda en önemli faktörlerden biri, viral kalıcılıktır. HPV’nin vücutta kalıcı olarak bulunabilmesi ve tekrar nüksetmesi mümkündür. Bazı HPV tipleri, uzun süre dormant (uyku) halde kalabilir ve bağışıklık sistemi zayıfladığında veya stres altında olduğunuzda yeniden aktifleşebilir.

Bağışıklık Sistemi Zayıflığı:

Bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklarla mücadele etmesini sağlayan önemli bir savunma mekanizmasıdır. HPV’nin nüks etme olasılığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda artabilir. Bağışıklık sistemi zayıflayan durumlar arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme, yetersiz ve kalitesiz uyku, aşırı yorgunluk, aşırı stres, sigara, alkol kullanımı ve bağışıklığı zayıflatan ilaç ve hastalıkları sayabiliriz.

Viral kalıcılığa müdahale şansımız olmadığından nüksleri önlemek için elimizdeki en önemli mücadele unsuru bağışıklık sistemini güçlendirmek olacaktır.


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button