Çocuk Hastalıkları

Hipospadias (Peygamber Sünneti)


Hipospadias çocukluk yaşta onarılması gereken doğumsal bir anomalidir. Hipospadias normalde erkeklik organının ucuna açılan idrar deliğinin, organın alt yüzünde, apış arasından penisin ucuna kadar herhangi bir noktaya açılması durumudur.

Hipospadias (Peygamber Sünneti) Nedir?

Hipospadias doğumla birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. İdrar kanalının açıklığı sağlıklı bireylerde penisin uç kısmında yerleşiktir. Hipospadiaslı çocuklarda ise bu delik penisin alt yüzüne yerleşmiş durumdadır.

Hipospadias ne sıklıkla görülür?

Yaklaşık olarak 250 sağlıklı doğumda bir karşılaşılan durumdur. Bebeklik döneminde genel sağlık ve çocuk bakımı ile ilgili bir sorun oluşturmaz.

Hipospadias için risk faktörleri nelerdir?

Aile öyküsü, genetik yatkınlık, anne yaşının 35 üzeri olması ve hamilelik sırasında maruz kalınan ilaçlar, pestisitler ve kimyasallar hipospadias gelişimi için risk faktörleridir.

Hipospadias nasıl anlaşılır?

Hipospadias 3 ayrı hastalığın birlikte olabileceği bir kompleks hastalıktır. Bu durumlar, penis eğriliği(penil kurvatür), sünnet derisinin yarım olması (dorsal hood) ve en bilinen parçası idrar kanalının aşağı yerleşimli olmasıdır. Bu üç durum her zaman bir arada olmaz. Tedavi planlanırken bu üç durum göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir.

Hipospadias kendiliğinden düzelir mi?

Hayır. Hipospadias kendiliğinden düzelmez. Mutlaka cerrahi rekonstrüksiyon( onarım) gerekir. Herhangi bir ilaç veya krem kullanılarak düzelme şansı da yoktur.

Hipospadias onarımı öncesi krem kullanımı faydalı olur mu?

Penisin gelişmesi için bazı kremler kullanılarak cerrahi öncesi hazırlık yapan gruplar vardır. Bu tamamen cerrahın tecrübesi ve alışkanlığı ile ilgilidir. Cerrahi

Hipospadiaslı çocuklar ameliyat olmazsa ne tür sorunlarla karşılaşabilirler?

Tedavi edilmemesi durumunda, anormal penis görünümü, tuvalet eğitiminin öğrenilmesinde güçlük, penisin eğriliğine bağlı cinsel ilişkide sorunlar ve ejakulasyonuda bozulma nedeniyle infertilite sorunları ile karşılaşılabilir.

Hipospadias cerrahisi kaç yaşında yapılmalı?

Acil olarak yapılması gereken bir cerrahi değildir. Fakat hasta cinsel kimliğini kazanmadan bu işlemin gerçekleştirilmesi çocuğun psikolojik olarak da sorunsuz bir şekilde süreci atlatmasını sağlar.

Hipospadias ameliyatında sünnet yapılmalı mı?

Eğer hipospadias tamirinde ikinci bir aşamaya ihtiyaç duyulacak ve ikinci işlemde doku flap veya greftine gerek duyulursa sünnet bu aşamaya kadar ertelenebilir.

Penis eğriliği nasıl anlaşılır?

Çocukların bebeklikten itibaren ara ara ereksiyonları olur. Bu esnada ebeveynlerin dikkatli inclemesi ile peniste eğrilik olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer gözlemle tesbit edilemediyse operasyon esnasında penise yapılan enjeksiyon ile sertleşme sağlanarak eğrilik olup olmadığı tesbit edilebilir.

Penis eğriliği nasıl düzeltilir?

Penis eğriliği derecesine göre gevşetme kesileri, plikasyon sütürrleri veya nadiren doku yamaları ile gerçekleştirilir.

Hipospadias çeşitleri nelerdir?

İdrar deliğinin açıldığı bölgeye göre kabaca, glanular (penis ucu çevresinde), penil (penis boyunca) ve proksimal (testisi veya perine bölgesi) hipospadias olarak sınıflandırılabilir. Özellikle proksimal hipospadias durumunda iki aşamalı onarım gerekebilir. Proksimal hipospadias en uzun süreli ve özellikli cerrahi onarım gerektirir.

Neden iki aşamalı cerrahi gerekir?

Üretranın büyük kısmının gelişmediği proksimal hipospadias vakalarında öncelikle üretra oluşturacak bir doku oluşturmak gerekir. Bunun için ağız içerisinden alınan otolog greft üretra oluşturulacak bölgeye transfer edilir. Dokunun, 3-6 ay süre içinde vücut tarafından kabul edilerek tutması beklenir. Ardından ikinci aşama olarak dokunun tübülerize edilmesi işlemine geçilir.

Hipospadias cerrahisi sonrası başarısızlık ihtimali nedir?

Yaklaşık olarak %5 ihtimalle başarısızlık gerçekleşir. Başarısızlıktan kasıt fistül olması, yara açılması, darlık gelişmesi, divertikül oluşması ve eğriliğin devam etmesidir.

Hipospadias cerrahisinde başarıyı arttıran faktör nedir?

En önemli faktör cerrahi tecrübe ve hastanın dokusunun canlılığıdır. Tekrarlayan revizyon ameliyatlarında doku canlılığı zarar gördüğü için başarı şansı azalmaktadır.

Mea darlığı nedir? Nasıl onarılır?

İdrar kanalının dış açıklığı yeni üretra oluşturulduktan sonra penis ucuna yerleştirilir. Fakat bazen bu deliğin çok uca getirilmeye çalışılması nedeniyle darlık oluşabilir. Oluşan darlık nedeniyle tüp içindeki idrar basıncı artar ve fistül oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle üretrayı tam penis ucuna getirmek noktasında ısrarcı olmamakta yarar var. Aksi takdirde hem darlık nedeniyle idrar kalibrasyonu azalıp zorlu işeme ile karşılaşılacak hem de basınçlı işeme sonucunda kaçaklar yani fistüllerle karşılaşılacaktır.

Hipospadias ile birlikte inmemiş testis görülürse nelere dikkat edilmelidir?

Bu durumda genetik ve hormonal değerlendirme önemlidir. Mutlaka karyotip tayini ve cinsiyet belirlenmesi yapılmalıdır.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 01.08.2021


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button