Erkek Hastalıkları

Cinsel İsteksizlik


Pek çok farklı sebepten ortaya çıkabilen cinsel isteksizlik, kişinin en az 6 ay süreyle hiç cinsel düşüncesinin olmaması olarak tanımlanabilir. Cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma, cinsel açıdan herhangi bir istek duyulmaması, cinsel etkinliğin azalması ya da hiç olmaması gibi durumların tamamı cinsel isteksizlik başlığı altında incelenir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik birçok nedene bağlı ortaya çıkabilir. Başlıklar halinde nedenleri özetleyelim.

İlaçlar: Bir çok ilaç grubu cinsel istekte almaya yol açabilir. Bunların en başında antidepresan ilaçlar gelir. Bunlar isteksizlikle beraber sertleşme sorununa da yol açabilir. Antidepresanların yanında bazı prostat ilaçları, hipertansiyon ilaçları da testosteron hormonu üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle isteksizliğe neden olabilir.

Uykusuzluk: Erkekler onlu ve yirmili yaşlardayken seks yapma istekleri uyku arzusunu baskılarken, ileri yaşlarda seks çekiciliğini kaybeder. İyi bir gece uykusu daha cazip gelir.

Hormonal değişiklikler: Cinsel istek ve arzunun en önemli doğal uyarıcısı testosteron hormonudur. Cinsel istek (libido) azlığı durumunda bir çok erkek sadece total testosteron düzeyine bakılarak değerlendirilir. Aslında serbest testosteron seviyesi cinsel istekle daha yakından ilişkilidir. Ayrıca çokfazla sex hormon bağlayıcı globülin(SHBG) ve prolaktin cinsel isteği baskılar. Hormonla nedenli bir cinsel isteksizlikten şüphelenildiğinde bakılması gereken hormonlar serbest testosteron, prolaktin, SHBG ve total testosterondur.

Stres ve Anksiyete: Günlük yaşamında, aile hayatında ve cinsel yaşamında ciddi gelim ve stres oluşturan sorunlarla yüzyüze kalmak cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Mastürbasyon: Özellikle internetin yoğun kullanımına bağlı bu sorun gittikçe daha da önemli bir sorun haline gelmektedir. Her yaş grubunda erkeklerin eşli cinsel birliktelik yerine sanal seks ve mastürbasyonu tercih etme eğilimi gün geçtikçe artmaktadır. Mastürbasyonun yoğun kullanımı eşler arası cinsellikte karşılaşılabilecek handikaplardan vareste olması yönüyle bir avantaj olarak değerlendirilmektedir. Bu da gerçek cinselliğe olan isteğin azalmasına neden olmaktadır.

Erken Boşalma ve Sertleşme Sorunu: Erkeklerin cinsel fonksiyon bozuklukları ilişkiye olan isteklerinde azalmaya neden olur. Başarısız bir cinsel birlikteliğin olası psikolojik yükünü taşımayı göze alamayan erkekler cinsel birliktelikten uzak kalmayı tercih eder.

Cinsel arzu nasıl arttırılır?

Fiziksel aktivite yap: Spor yapmak hem zihnen hem de bedenen insanı güçlü kılar. Perfromansı arttırır.

Beklentilerini gerçekçi kıl: Her cinsel birliktelik her iki tarafın %100 tatmini ile sonuçlanmaz ve bu nedenle uçuk hedeflerden uzak dur.

Hayal gücünüzü kullanın ve partnerinizin de hayal gücünü kullanmasını isteyin.

Cinsel birlikteliği planlayarak yaşamak sürekli yapılacak bir şey değildir. Fakat bazı zamanlar eşinizle ilk randevunuzmuş gibi planlamalar yapabilirsiniz. Bu randevu için hazırlık yapın ve ilk gününüzdeki gibi bir ortam hazırlayın.

Evlilik danışmanı ve bir androlog seks terapistinden de destek almanız gereken durumlar olabilir. Destek almaktan çekinmeyin.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 12.03.2021


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button