Çocuk Hastalıkları

Mikropenis


Yeni doğan bebeklerde gerdirilmiş penis boyu 3,5 cm’dir. 2 – 2,5 cm’in altında kalan penis uzunluğu mikropenis (küçük penis) olarak tanımlanır. Bebek ana karnındayken, bazı sebeplere bağlı olarak penis gelişiminini tamamlayamaz ve bu durumda mikropenis görülür.

Mikropenis Nedir?

Penis boyutunun normal sınırların altında olması durumudur. Özellikle erken bebeklik ve yenidoğan  döneminde farkedilir. Penisin anatomik yapısında anormallik yoktur. Hormonal veya genetik problemler nedeniyle peniste küçülme görülür.

Mikropenis çok nadir görülen bir durumdur. Bu durumdan kaygı duyanların çoğunda mikropenis yoktur.

Mikropenis diyebilmek için gerilmiş penis boyunun 2,5 standart sapmanın altında olması gerekir. Bu da yaklaşık olarak penis boyunun 9 cm’den kısa olması anlamına gelir. Ortalama gerilmiş penis boyu 13,3 cm’dir.

Mikropenis tedavisinde çocukluk çağında kullanılan hormonların faydası olabilir. Bunun dışında bir tedavi yoktur. İlerleyen yaşlarda özel doku greftleri ile gerçekleştirilen ameliyatların penis uzamasına katkısı olabilir. Bu konuda tecrübeli merkezlerde bu tedavilerin uygulanması gerekir.

Mikropenis oldukça nadir oranlarda görülür. Dünya ortalaması %0,6’dır.

Yenidoğan döneminde gergin penis boyu 1,9 cm’den küçük se mikropenistir. Gergin penis boyu ortalaması ise 3,5 cm dir.

Mikropenisin sebebi nedir?

Fetal testosteron eksikliğine bağlı gelişir. En sık nedeni hipogonadotropik hipogonadizmdir.

Mikropenis tanısı nasıl konur?

Mikropenis tanısı fizik muayene ile konulur. Penis gergin olarak tutularak mezura ile ölçülür.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İçerik Güncelleme Tarihi: 21.11.2021


Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button