Penis Eğriliklerinin Tedavisi Sertleşmeyi Bozar Mı, Penisi Kısaltır Mı?

22 Ağustos 2021
Penis-Egriligi-Peyronie-Penis-Buyutme-Cinsel-hastaliklar-Dr-Remzi-Erdem-Bobrek-tasi-Uroloji-doktoru-1200x824.png

Penis eğriliği doğuştan karşılaşılan bir sorun olabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkabilir. Eğriliğin oluşum mekanizması, yeri, açısı ve beraberinde sertleşme sorunu olup olmadığı yapılacak olan tedavinin planlamasında önem arz etmektedir.

Erken yaşlarda karşılaşılan penis eğrilikleri daha çok doğumsal eğrilikler iken, ileri yaşlarda karşılaşılan eğrilikler ise genellikle peyronie hastalığına bağlı gelişmektedir.

Doğumsal eğriliklerde genellikle sertleşme sorunu ile karşılaşılmaz ve ağrı şikayetine rastlanmaz. Bu eğriliklerin cerrahi ile tamamen düzeltimesi mümkündür. Ayrıca peygamber sünneti olarak da bilinen hipospadias hastalarının da bir kısmında peniste eğrilik olabilmektedir. Bu nedenle bu çocukların mutlaka ereksiyon durumunu da ailelerinden sorgulamakta fayda vardır. Hipospadias ameliyatı esnasında eğriliğin düzeltilmesi işlemi bazen ameliyatın şeklini ve süresini de değiştirebilmektedir. Bu nedenle bu hastalarda en net değerlendirme ameliyat esnasında penis cildi açıldıktan ve yapay ereksiyonla penis eğriliği gözlendikten sonra yapılabilir.

İleri yaşlarda karşılaşılan ve çoğunlukla Peyronie hastalığına bağlı gelişen eğrilikler ise daha karmaşık yapıdadır ve bu tür eğriliklerde başlangıç fazında peniste ağrı da görülmektedir. Hastalığın ilk fazı olan bu dönemde kullanılan bazı ilaçlar eğriliğin ilerlemesini ve ağrının azalmasına yardımcı olmaktadır. Hastalığın ikinci aşaması ise 1-2 yıl sonra ortaya çıkar. Bu aşamada peniste eğrilik, şekil bozukluğu ve sertleşme sorunu başlar. Hastada gelişen patolojik penis değişiklikleri hastadan hastaya farklılık gösterebilmektedir. Bu neden le bu aşamada her hasta ile durum değerlendirmesi yapılıp tedavi planlaması hasta bazlı yapılmalıdır. Bazen eğiriliğin düzeltilmesi tek başına yeterli iken bazen gelişen sertleşme sorununun ve penis görüntüsündeki bozukluğunun da eş zamanlı çözümlenmesi gerekebilir. Hastaların penis yapısındaki bozulmanın düzelmesi için, hastanın kendi damar ya da uygun fasya dokusundan alınan greft ile yamalama işlemi de gerekebilmektedir.

Bu işlemler esnasında yapılan cerrahiye göre bazı hastalarda işlem sonrası penis boyunda kısalma meydana gelebilir. Bu çoğunlukla minimal bir kısalmadır fakat bu durumun da hasta tarafından bilinmesinde yarar vardır.

Penisin sinir yapılarının korunduğu bu işlemlerde amaç penisin düz ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasıdır. Ereksiyon sorunu oluşan hastalarda bu sorunun çözümü için medikal tedaviler veya protez uygulamalarına ihtiyaç duyulabilmektedir. Sertleşme sorunu olup olmadığını net değerlendirmek için bazı hastalarda penisin renkli doppler ultrason görüntülerine de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Penis düzeltici ameliyatlarda sertleşmeyi sağlayan sinirler özenle korunmalı ve buna bağlı sorun oluşmamasına özen gösterilerek bir cerrahi gerçekleştirilmelidir.

Partnerlerin cinsel birleşmedeki konforu ve mutlu bir birliktelik için eğrilik sorunu olan hastaların durumu sadece bir kozmetik sorun olarak görmeyip, fiziksel ve duygusal birlikteliklerinin uzun soluklu olabilmesi için problemin çözümü için gereken tedaviyi araştırmalarında yarar vardır.

 

Op. Dr. Mehmet Remzi ERDEM

Dr Remzi Erdem-logo-white

Uyarı: Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışınız.

Doktor Remzi Erdem 2023 ( Go Global Reklam Ajansı )

Arabic AR English EN Turkish TR
Call Now Button